Üyemiz Olun

RUHUMUZUN TERAZİSİ | BURSA YENİ YAŞAM OKULU

İNS-AN !!! Yaratılmışlardan en özel olarak yaratılan varlıktır… Niçin en özel ? Yaratılırken ÖZ’ünde varolan Vicdan denilen içsel sese sahip olması nedeniyle…  İns-an olmanın en önemli özelliklerinden biridir  vicdanlı, merhametli, olmak.  Peki  vicdan,  merhamet nedir ? aslında sık sık duyduğumuz bu  kelimelerin anlamlarını biliyormuyuz ? Vicdan: Yanlış yada doğrunun ne olduğunu bildiren içsel ses, en yalın kelime anlamı bu.. Merhamet ise : Bir insan yada canlının yaşadığı karşılaştığı kötü durumdan duyulan üzüntü  kelime anlamı... Bu temel özellikler insanı geliştirerek İNS-AN olmasını sağlar. Vicdan insan olma yolunda bize en iyi yol gösteren dosttur.

Çünkü vicdan direk  Yaratıcıya bağlıdır ve ruhumuzun terazisidir. Bizler attığımız her adım da , alacağımız her kararda vicdanımızın sesini dinleyerek hareket ettiğimiz zaman , fıtratımızda varolan özelliğimizi de doğru kullanmış oluruz. Çünkü , ruhumuz ve bedenimizde , güzellikleri ve iyilikleri barındıran bir yapıyla donatıldığımız için.. Elbette ki önemli olan, yaşam sürecimizde bu özelliklerimizin farkına vararak ve bize en doğru rehberlik yapan dostumuzla bu yolda yürüyebilmek .!!! Ancak insanoğlu gerek genetik kodlar sebebiyle, gerekse çevreden aileden yüklenen kalıplar nedeniyle , rehbersiz yoluna devam etmeye çalışıyor.

Tabi ki buda  insanın hayatının çeşitli evrelerinin konforsuz ve sorunlu süreçlerden geçmesine neden oluyor.  ÖZ’ünden , kendinden bi haber halde yalnızlığında boğulmaya başlıyor. Ve hissiz, duyarsız, empati kurmayı beceremeyen, bencil bireyler ve toplumlar oluşuyor  ne yazık ki..  Bu kadar ben demenin farkına bile varmadan.  Vee günümüz de çeşitli bahanelerin arkasına gizlenerek manevi  değerler tüketiliyor.  Bahaneler sunmak kişinin vicdanının ölmesi demek… Çünkü kişi yapmış olduğu bir eylemde yada aldığı bir kararın sonucunda vicdanıyla baş başa kalmamış oluyor. İç sesini duymadan hareket ettği için de ruhunu yaralamaya devam ediyor farkında olmadan… Ne zamana kadar peki ??? Kendine yaptığı yolculuğun farkına varıp ta iç sesini duymayı ve dinlemeyi öğrenene kadar..!!!

Dinlemek, duymak sadece kulağımızla sesleri duymak değildir esasında , önemli olan burada Öz’ünden  gelene kulak vermek , duymaktır.  Bu ses insanlarda hoşgörüyü çoğaltır. BİR olma bilincine taşır kişiyi. Ruhunu keşfetmeye başlayan insan vicdanının sesini net bir şekilde duyarak ,O’nu İNS-AN yapan özellikleriyle yaşam yolculuğuna güçlü bir şekilde devam eder.

         Bütün insanlık aleminin ruhunda ve bedeninde donatılmış olan iyiliklerin ve güzelliklerinin farkına vararak , en önemlisi de yol gösteren dost rehberiyle tek vücut olarak yolculuğuna devam etmesini diliyorum. Şahidimiz vicdanımızdır.

  ‘’ KÖTÜ BİR İŞİN EN GİZLİ ŞAHİDİ VİCDANIMIZDIR..’’

  Hz. ÖMER

Sema Esen
Y.Y.O Bursa İl Temsilcisi