Üyemiz Olun

Kök Çakra

    Suçluluk duygusu, affedememe sorunu, güven sorunu, gelecek kaygısı ve tatlı krizleri yaşıyorsanız bu yazı sizin için

Dinlediğim en büyük sorunlardan biri yaşanan ve karşı konulamayan tatlı krizleri , geçmişteki hatalardan dolayı duyulan suçluluk duyguları, kişiye yaşatılan acılardan dolayı affedeme sorunsalı, güven sorunu , geçmiş kaygısı, gelecek korkusu

Peki tüm bu korku ve kaygıların sebebinin kök çakra dengesizliği olduğunu söylesem.

Bugün size hayata evet dediğimiz çakradan yani kök çakradan bahsetmek istedim.

Deredeki suyun akması gibi bedendeki enerji de akış halindedir, deredeki suyu düşünün su akış sırasında belli noktalarda toplanarak birikiyor işte çakralar da enerjinin biriktiği noktalardır, küçük göllerin önünü açar gibi enerjinin yönünü açtığında enerjide akmaya başlar.

Çakralar duygusal çer çöpler yüzünden tıkanabilir. Her enerji gölünün bir amacı vardır.

Bazen olumsuz bir duygusal durum, psikolojik bir sorun  belirli bir çakra ilgili görülür. Bunlar çok kalıplaşmış  ilişkiler değillerdir çünkü duygular birbirlerini örtme ve birbirlerine karışma eğilimi gösterirler bu sebeple çakraları gölge duyguları ile bilmek gerekir çakraları dengelediğimizde birey olarak iyileşmeye, şifalanmaya başlarız. 

Bedende 8 temel çakramız vardır

  1. Çakra kök çakra bel kemiğinin altında bulunan toprak çakrası kök çakra, hayatta kalma çakrası
  2. Çakra sakral çakra, cinsel çakra, şakral cakra zevk alma çakrası bulunduğu yer cinsel organ
  3. Çakra solar plexus mide de bulunan ateş çakrası
  4. Çakra kalp çakrası insanın kalbindedir sevgi çakrası
  5. Çakra boğaz çakrası, ses çakrası gerçeklerle ılgılı cakra
  6. Çakra üçüncü göz , iki kaşın ortasındadır
  7. Çakra taç çakrası başın tepe noktasındadır
  8. Çakra aura yani bedeni saran elektromanyetik alan

Bu yazıda sadece 1.CAKRA KÖK CAKRA dan bahsedeceğim

Kök çakra koklama duyusunu harekete geçirir. İnsanın kabullenme yeteneğini denetleyen ilk çakradır. Temeli güvenliği ve alışkanlıkları burada buluruz. Korku gölge duygusudur, yeryüzünde olduğumuzu birinci çakra yolu ile kabul ederiz, hayata evet dediğimiz yer burasıdır, boşaltım organlarının bulunduğu bölgedir .

Bu alanda topraktan gelen manyetik enerjiyi alabilmeyi ve evrensel enerjiye güvenmeyi öğreniyoruz, toprak elementini temsil eder ve  toprak ana ile özdeştir, belli bir yaşa kadar annemize güveniriz fakat sonrasında evrene güvenmek durumundayız aksi halde bağımlı ilişkiler içinde buluruz kendimizi.

Bağımlı ilişkilerde öncelikle bu alanın dengeye getirilmesi önemlidir.

Topraklama sisteminde sıkıntılar yaşadığımızda negatif enerjiler üzerimizde kalır ve blokajlara neden olur .

Hayat bize enerjinin engelsiz akmasını öğretmeye çalışır 1 ve 7 biribirini tamamlayıcı sekilde çalışır. Bazı insanlar güvensizlik nedeniyle topraklanmayı keser çevre ile iletişim sorunu yaşar

İki ayağınla yere sağlam basmayı öğrenmek evrensel yasadır.

Evrensel yasalar tüm zamanlar ve tüm insanlar için gerçerlidir. Sana göresi bana göresi yoktur.

‘İki ayağınla yere sağlam basmayı öğrenmek’ sisteme güven bu şekilde sağlanır, yaşam arzumuzdan sorumlu alandır bu alan, dengeli aile konumu, mesleki başarı, sağlığın temeli burda atılır.

Dolayısıyla bir arınma çalışmasına başlamadan önce kök çakrayı dengelemek çalışmanın verimli olması açısından oldukça önemlidir. 

Kök Çakra fazla çalışıyorsa kişi egoist maddiyatçı öfkeli olur.

Az çalışıyorsa güvensiz yaşama isteği az, intihara meyilli olur. 

Bozulması halinde

Ailelerdeki güven sorunu 

Ani iflaslar geçim sorunları 

Cinsel travma ve istismar 

Yoğun stres 

Suçluluk duyguları 

Kabullenmeme

Gelecek korkusu 

Güven sorunu 

Gecmişten gelen korkular  meydana gelir.

TATLI KRİZLERİNİZİN SEBEBİ  KÖK ÇAKRA DENGESİZLİĞİ OLABİLİR Mİ ?

Kök çakra dengesizliğinde; 

Siyatik kalça sorunları, bacak, diş, ayak problemleri, romatizmal rahatsızlıklar, kemik iliği hastalıkları, kalınbağırsak problemleri, ishal, kabızlık, hemoroid, saç problemleri, aşırı tatlı yeme isteği, koku alma problemleri, sinir hasarları ile ilgili problemler .

Alışkanlıklarımız yasamımızı sürdürmek için öğrendiğimiz otomatik davranışlar ve içgüdüsel kalıplaşmış hareketimizin merkezidir, Ayak ve bacak birinci cakra ile bağlantılıdır.

Burası yaşı konumu zekanı önemsemeden yer etmiş bilinçsiz merkezimizdir, birinci çakranın özelliği herşeyi en alt çizgiye indirmektir. 

Önce alışkanlıklar edinir sonra o alışkanlıklar siz olursunuz.

Yeryüzü ile birinci çakra vesilesi ile bağlantı kurarız hayata ilk kez evet dediğimiz yer de burasıdır. 

Belirtileri tatlı isteği 

İlgili duyu organı burun, duyusu kokudur .

İlgili duygu, takıntı dert etme 

Aşırı tatlı yeme arzusu duyduğunuz aralıklarda ve karşı konulmaz tatlı krizleri yaşadığınızda kök çakrada ve kök çakra bölgesindeki organlarda bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz.

Bağırsaklar ikinci beyin olarak nitelendiriliyor.

Düzensiz çalışan bir bağırsağa sahipseniz köklenme ile ilgili problemler yaşamanız muhtemeldir. 

Kök çakra dengesi için herşeyden önce bağırsaklarınızı sağlıklı çalışır hale getirmeniz gerekmektedir.

Çömelme egzersizleri bir çok sindirim ilacından cok daha etkilidir şifayı önce kendinizde arayın , şifa bedendedir. 

Bu açıdan düşünürseniz alaturka tuvaletler oldukça sağlıklıdır.

Belki modern tuvaletlerde ayak desteği sağlayan ünitelerden veya iskemlelerden yardım alarak bacaklarla bağırsaklara baskı yapılmasını destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı bağırsaklar kök çakra dengesi için oldukça önemlidir

Kök çakra egzersiz önerisi

Ayakta durun ve ayak parmakları yeri köklesin dengenizi bulun, eller karşıda birleşmiş şekilde çömelin ve çömelirken tüm nefesi dışarı çıkaracak şekilde dili dışarı çıkarak nefesi boşaltın. Bunu birkaçkez tekrar edin

(bedeni biraz ısındırdıktan sonra çömelme egzersizini yapmanız olası kas kasılmaları ve sakatlanmaların önüne geçmek adına daha sağlıklı olacaktır )

Kök çakra bağışlama duygusuyla da alakalıdır. Birilerini bağışlamada zorluk yaşıyorsanız öncelikle kök çakrayı dengeleyin.

Birini kabul etmek demek onun suçlarını bağışlamak demek değildir, sadece neden onun acı duygusunu üzerinizde taşımak istemediğiniz anlamına gelir. 

Dünyanın önde gelen kanser araştırmacıları sağlıklı bir hücrenin birden bire nasıl kanser hücresine dönüştüğünü bulmaya çalışıyor yanıtı henüz bulunmamıştır. Kabullenmenin sağlıklı hücrelerin değişime uğramasına neden olduğu düşüncesi oldukça olası gözüküyor.

Ağlayamamak kök çakra problemidir. Bana uzun zamandır ağlayamadığını söyleyen danışanlarıma yaptığım ilk çalışma kök çakra çalışmasıdır

Ağlamak, dışkılamak, terlemek en iyi arınma yöntemidir aslında.

Bu sebeple önce yere sağlam basabilmek ve dengeyi korumak adına denge egzersizlerine çalışın sonra bağırsak floranızı düzene koyun bu noktada eczaneden alacağınız gümüş suyu lavma setinden de yararlanabilirsiniz , nefesini düzenleyin sağlıklı bir beslenme programını benimseyin dengeye gelin ve sonrasında affetmenin , evrene, Allah’a , kendinize her neye inanıyorsanız ona güvenmenin hafifliğini yaşayın.

Gönül Sonzamancı