Üyemiz Olun

Kişisel Gelişim Eğitimleri | Yaşam Koçu

Kişisel Gelişim, hayat boyu devam eden öğrenme sürecidir. Bireyin kendini geliştirebilmesi için öncelikle tanıması gerekir. Kişinin kendini tanıması için öncelikle gözlemlemesi kendisine anlam vermesi gerekmektedir. Robin Sharma, Mümin Sekman, Cenk Sabuncuoğlu, Doğan Cüceloğlu, Dale Carnegie, Üstün Dökmen, Ahmet Şerif İzgören, Stephen Covey, Daniel Goleman gibi yerli ve yabancı dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanları kitaplarında öncelikle kişinin kendini tanıması üzerinde dururlar.

Kişi kendini gözlemledikçe tanımaya eksik yönlerini kavramaya başlar. Bunu bazı bireyler tek başına gerçekleştirebilirken bazıları da yaşam koçu vasıtasıyla hayata geçirir. Bireyin kendini farketmesi çevresine ve dünyaya olan bakış açısını geliştirir. İnsanın kendini tanıması için öncelikle iç dünyasında yolculuğa çıkması gerekir. Empati yoluyla soru-cevap yaparak ilerleyebileceği gibi online kişisel gelişim platformlarından yararlanabilir. Bunun için kişilik envanter testlerine de başvurabilir.  Bunu yaparken herkesin yöntemi farklı olabilir. Çünkü her bireyin kişisel gelişim yolculuğu sırasında yaşantısı ihtiyaçlarına ve potansiyeline göre ortaya çıkar.

Bu nedenle insanın kişisel gelişim sırasında kendisine ilk yardım edeceği kişi yine kendisidir. Kişisel gelişim yolculuğu sırasında artılarımızı eksilerimizi en iyi şekilde analiz edip mutluluğa, huzura ve başarıya ulaşacağımız yolu çizmeliyiz. Her insan potansiyel olarak bazı yetenek ve kabiliyetlere sahiptir. Önemli olan aile ve eğitim-öğretim hayatından itibaren bunların doğru bir şekilde ortaya çıkartılabilmesidir. Çocuklara derslerimize çok çalışmalıyız, gençlere kendimizi geliştirmeliyiz, kitap okumalıyız diyoruz ancak bu motivasyonu sağlayacak doğru yöntemi yeteri kadar anlatmıyoruz. Eğer bu konuda kendinizi yetersiz hissediyorsanız kişisel gelişim kitapları okuyabilirsiniz. Bunu kendimiz yapamıyorsak profesyonel sertifikalı kişisel gelişim eğitimi veren uzmanlara bırakmalıyız.

Bu anlamda çok şanslı bir dönemde yaşıyoruz. İnternette birçok kişisel gelişim videoları bulunmaktadır. Profesyonel olarak yaşam koçluğu yapan ve blogger olarak izleyicilerine yardımcı olan eğitmenleri takip edebilirsiniz. Dilerseniz uzaktan kişisel eğitim veren kişisel gelişim uzmanlarından yardım alabilirsiniz. İnteraktif olarak hazırlanan derslere katılabilir zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Kişisel gelişimi sadece hayatımızın belli bir dönemi için düşünmemeliyiz. Doğduğumuzdan andan itibaren ölümümüze kadar geçen sürede sürekli olarak kişisel gelişime ihtiyacımız vardır. Bu nedenle hem ülkemizde hemde dünyada kişisel gelişim ve rehberlik önem kazanmaktadır. Bilinçli, mutlu bireyler yetiştirmek huzurlu toplum yaşamı sağlamak istiyorsak kişisel gelişim konusuna ehemmiyet göstermeliyiz.