Üyemiz Olun

EFT TEKNİĞİ NASIL UYGULANIR

EFT (Emotional Freedom Techniques - Duygusal Özgürlük Tekniği) nedir?

EFT, geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan bir enerji çalışmasıdır. Kişi, parmak uçlarıyla vücudundaki bazı akupunktur noktalarını tıklar. Buradaki temel prensip herhangi bir olumsuzluktan dolayı vücutta tıkanıklığa uğrayan enerji akımlarının tıklama yoluyla normal hallerine geri dönmeleridir. Böylelikle enerji akımı tıkanıklığına neden olan problem ortadan kalkar ve yerine olumlu düşünce veya davranış modelleri yerleşir.

EFT bir enerji psikolojisi tekniğidir. Diğer bir ifade ile duygusal özgürleşme tekniğidir. Enerji meridyenlerini uyarma açısından akupunktur ve akupres ile olumlamalar açısından da NLP’nin ortak bir sentezi diyebiliriz.

EFT nin uygulama alanı çok geniştir:

Fobilerden kurtulmak (örümcek korkusu, yükseklik korkusu, toplum önünde konuşma korkusu vb)

Bağımlılıklardan özgürleşmek (sigara, alkol bağımlılığı), fiziksel ağrılardan kurtulmak için(sırt, bel ağrıları vb)

Geçiş acılardan özgürleşmek (tacize maruz kalma, travmalar vb) için kullanılabilir.

Olumsuz Duygular (Değersizlik, stres, öfke, korku, endişe, acı, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, korku, nefret, kıskançlık, fobi, panik atak, depresyon)

Olumsuz İnançlar (“Şanssızım, Talihsizim, Yalnızlığa mahkumum, Beceriksizim, Sevilmeye layık değilim, Para geldiği gibi gider, Babana bile güvenmeyeceksin, Bütün erkekler aldatır, Bütün aksilikler beni bulur)

Bedensel Sorunlar (Allerjiler, sırt ve bel ağrıları, fibromiyalji, kabızlık, cinsel sorunlar, şişmanlık, sedef hastalığı, karın ve mide ağrıları, iştahsızlık)

Hedef Belirleme (İşyerinde, ilişkilerde, kazanç düzeyinde, projelerde, toplumda yer belirlemede, hayat amacını bulmada)

Performans Artırma (Sınav, iş, spor, sanat alanlarında, kolay odaklanma, hafıza geliştirme, yaratıcılık, disiplin geliştirme, verim artırma)

Ruhsal Gelişim (Dinginlik, dengeli ilişkiler, sevecenlik, affetmek, sevgi ve hoşgörü geliştirme)

EFT, tedavi süreci içinde kişiye psikolojik acı vermiyor ve uzun seanslar gerektirmiyor. İlaç ve iğne tedavisi içermiyor. EFT’nin işe yaraması için, kişinin buna inanması da gerekmiyor. Hiç bir yan etkisi olmadığı için, her durumda kullanılabilir. Doğru uygulandığında başarı oranı çok yüksektir. (%85-97) Hızlı bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple terapistler, doktorlar, akupunktur ve refleksoloji uzmanları ve yaşam koçları tarafından hasta ve danışanlara rahatça uygulanmaktadır. Ayrıca kişi, bir defa bu tekniği öğrendikten sonra kendi kendine de uygulayabilmektedir.

 

EFT Nasıl Uygulanır?

 EFT aslında bir kendi kendine yardım tekniğidir. Yani kişiler EFT yapmayı öğrendikten sonra tüm hayatları boyunca sorun yaşadıkları her konuda bu tekniği kendi kendilerine uygulayabilirler.

Son derece basit olan bu yöntemi kısaca şöyle özetleyebiliriz: EFT de kişilerin vücutlarında bulunan belli meridyen noktalarına kendi parmaklarıyla hafif şiddette vuruşlar yapmasıdır. Akupresür denilen bu yöntem aslında akupunktur noktalarına iğne batırmak yerine aynı noktalara parmaklarınızla vurmanızı gerektirir. Yani Akupunkturda iğne ile uyarılan noktalar hafif şiddette parmak vuruşlarıyla uyarılmaktadır. Bu uyarılma sonucunda bastırılıp sorun yaratan duyguların açığa çıkması beklenmektedir.

İlk adım olarak, sorunun şiddeti belirlenir. Örneğin öfke duygusu için çalışılıyorsa buna 1-10 arası bir puan verilerek derecelendirme yapılır. Böylece vuruşlardan sonra ne kadar iyileştiğini değerlendirebilirsiniz. Amaç, sorunun şiddetinin 0 düzeyine indirilmesidir, sonrasında yerine olumlu bir alternatif koyulabilir. Derecelendirmeden sonra;  kurulum cümlesi dediğimiz, sorunu tanımladığımız bir cümle belirleriz.

Kurulum cümlesinin 3 kez tekrar edilmesinden sonra noktalara vuruşlar başlar. Bu noktaların çoğu ellerde ve baş bölgesinde bulunmaktadır. Noktaların isimlerini kısaca; Tepe noktası, alın noktası, kaşların iç çıkış noktaları, göz altı noktası, burun altı noktası, dudak altı noktası, yaka (köprücük kemiği) noktası, koltuk altı noktası, parmaklar, karate noktası, gamut noktası olarak belirtebiliriz. Bu noktalara tercihen 5-7-10 kez vuruşlar yapılır.

Bu vuruşlar sırasında, vuruş yaptığınız sorunla ilgili belirlediğiniz bir hatırlatıcı cümle tekrar edilir. Hatırlatıcı cümle kurulum cümlesinden daha kısadır, ve tekrarlaması kolaydır. Bu cümlelerin tekrarındaki amaç sorun durumdan (duygu, düşünce, fiziksel semptom) uzaklaşmamaktır. Sorun şiddetine göre vuruşlar birkaç seri tekrar edilir ve şiddet  0-2 düzeyine gelince sonlandırılabilir.


Uygulama Aşamaları


İlk aşama EFT tekniğinin en önemli aşamasıdır. Bu aşamada hangi sorun üzerine odaklanacağımızı belirleriz ve dikkatimizi tamamen buna veririz. Sorunu, enerji bazında yüzeye çıkarırız ve ardından gelen basamaklar için tam bir hazırlık yapmış oluruz. Odaklanma ve sorunla iletişim kurma aşaması ne kadar iyi yapılırsa, EFT uygulamasından alacağınız başarı da o kadar yüksek olacaktır. İçtenlikle ve tam bir dürüstlükle bir duyguyu tanımlayarak işe başlayabiliriz. Mesela, yüksek sesle sorunu belirtmek; "Yükseklikten korkuyorum", "Çok şişmanım", "Başım ağrıyor", "Kendime güvenemiyorum", "Ölmekten korkuyorum" gibi... 

Değerlendirme aşamasında ise bu duygunun ya da rahatsızlığın o andaki yoğunluğunu ölçmek gerekiyor. Mesela, o duygunun yoğunluğuna vereceğiniz puan 10 ise en yüksek aşamasında yaşanıyor demektir. 0 ise hiç yok anlamına gelir. Eğer ölçemiyorsanız, sorunu derinlemesine düşünün, gözünüzün önünde bir film gibi canlandırın ve oluşan duygunun yoğunluğunu 'Çok-Orta-Az' gibi değerlendirin. Hiç yapamıyorsanız, bu ölçme aşamasını, hassas noktayı (göğüs kemiğinin üzeri) ovaladıktan sonra bir kez daha deneyin. 

Bu aşama başarıldıktan sonra, sorunumuzun giderilmesine engel olabilecek 'ters yüz olmuş ruh hali' gideriliyor. Nasıl ki, pilin kutuplarını ters yerleştirdiğimiz zaman alet çalışmazsa; bizim duygularımız da kutupsal olarak ters yüz olabilir. Dolayısıyla ruh halimiz de etkilenir ve iyileşmeyen, kronikleşen birçok sorunumuzun altında şu tatsız gerçek yatabilir: Biz bir yandan sorunumuzdan kurtulmak isteriz, bir yandan da hiç istemeyiz; çünkü bu sorun sayesinde sağladığımız yanlış bir 'fayda' vardır. 

Örnek; sigarayı bırakmak isteyen kişiler, bir yandan da tütünden aldıkları 'keyiften' mahrum olmak istemezler. Bu ve benzeri örnekler aslında tüm duygusal sorunların % 40'ında yer alan gerçek bir olgudur ve EFT uygulamasının işleyebilmesi için bunun ortadan kaldırılması gerekir. 

''Kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum'' 

Bir yandan göğüsteki 'Hassas Nokta' parmak uçlarıyla ovalanırken (ya da eldeki 'Karate Kesme' noktasına sürekli vurulurken), diğer yandan olumlama/onaylama cümlesi üç kez inanılarak ve yüksek sesle tekrarlanıyor. Ters yüz olmuş ruh hali, olumsuz düşünce içerdiği için, olumlama cümlesi bunu etkisiz ve kutupsuz hale getiren bir cümle olmalı. 

Örnek vermek gerekirse: “Bu ………………….  ime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.” Buradaki boşluğu, iyice ayrıntılı bir şekilde tanımladığımız sorunla dolduruyoruz. Mesela; 'Bu yükseklik korkuma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum', 'İşimi kaybetmem nedeniyle, yaşadığım gelecekle ilgili endişelerime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum'." 

EFT’nin Bana Ne Faydası Olur?

EFT duygular, korkular, negatif ve olumsuz inançlar üzerinde çalıştığı için hayatınızı sekteye uğratan KORKULARINIZDAN ÖZGÜRLEŞİRSİNİZ.

EFT ile kendinizi güzel ve tam görmeye başlar kendinizi sevmeyi ve kabul etmeyi öğrenirsiniz. Kendinizi sevmeye başlayınca hayat size ödüller vermeye başlar ve mutluluğa adım atmış olursunuz.

EFT ile hastalanırım düşüncesi içinde geçen ve hastalık hastası haline gelen düşüncelerinizi temizleyerek sağlıklı bir birey haline gelirisiniz.

EFT ile ikili ilişkilerde yaşadığınız olumsuz olaylar sonrası oluşan duygusal travmaları temizleyerek öfkeden, acıdan ve nefretten özgürleşirsiniz.

EFT'NİN ÖZELLİKLERİ

Hızlıdır; en inatçı tıkanıklıkları bile bir ay içinde sorun olmaktan çıkarır. 
Etkili ve kalıcıdır; takıntı, üzüntü, korku ortadan kalkar. 
Güvenlidir; iğne, kimyasal madde vb. kullanılmaz. 
Özeldir; diğer psikoterapilerde tüm hayatınızı anlatmanız gerekebilir, EFT’de ise çözmek istediğiniz sorun bulunur ve hemen ortadan kaldırılır. 
Öğrenmesi ve uygulaması kolaydır. 
Kendi kendine uygulanabilir 
Soruna bağlı olarak başarı oranı % 85-97'dir.