Üyemiz Olun

Değer Duygusu Yüksek Bir Hayat İçin Neler Mümkün ?

Akademik başarımı özgüveni arttırır yoksa özgüven mi okul başarısını? Yüksek sosyal konumda olanların mı özgüveni yüksektir yoksa özgüveni yüksek oldukları için mi yüksek sosyal konumdadır insan.

Cok güzel bir posture sahip olmak mı  özgüveni arttır yoksa özgüven sahibi olmak mı duruşu güzellestirir .

Özgüveni dıs koşullar belirliyorsa ozaman tüm yapmanız gereken dış koşulları degıstırmektir 

Diyelimki üniversiteyi bitiremediniz boyunuz kısa anneniz kendinden nefret eden biriydi ve 30 kilo fazlanız var  ozaman yapılması gereken

Okula tekrar yazılmak, annenizi değiştirmek boyunuzu uzatmak ve 45 kiloyu vermek  basit değil mi? Ne yazık ki ne annenizi degıstırebilirsiniz ne boyunuzu uzatabilirsiniz .

Gerçek su kı özgüven ile koşullar arasında dolaylı bır bağlantı vardır sadece… Kendi değerinizi yüzde yüz etkıleyen bır etken vardır DÜŞÜNCELERİNİZ

Aynaya bakıp amma kılo aldım un çuvalına donmuşum  dediğinizi varsayalım  bu dusunce ozguvenınızı yıkıma ugratacakır

Ama  aynada bu sac modeli bana amma yakıştı demenız  ozguvenınız uzerıne pozıtıf etkı yaratacakır aynadakı goruntu aynı ama dusunce farklı.

Özgüven kendınıze verdiğiniz değer ile doğru orantlıdır

Degersızlik duygusu aklınıza gelen hemen her sıkıntının kaynağıdır  Hangı probleme bakarsanız bakın temelınde degersizlik duygusunu görürsünüz bu duygu bıze genlerden gelmez kalıtsal degıldır  kısının kendı kendıne varettıgı bırseydir kımse sıze kendınizi degersiz hissettiremez. Degersiz hissettirmek için var gücü ile mücadele edebılır yalnız siz buna izin verdiğiniz sürece bu gerceği kabul etmiş olursunuz ve degersizlik hissi gerceginiz olur kimse bize hakketiğimiz değeri vermek zorunda da değil  bu değeri zorla da alamayız, coğu zaman kimsenın umrunda olmayabiliriz 

Birilerinin bize değer vermesi onların inisiyatifinde olan birşeydir. 

Değerlilik duygusunu kendı içimizde varetmemiz gerekiyor Degerli olduğunuza size kendinizden başkası inandıramaz.

Biri hayatınıza girer ve dünyanın en değerli insanı gibi hissettirken , diğeri çok değersiz hissettirebilir eger bu duygu dış etkenlere bağlı ise tekrar gözden geçirmeniz gerekir çünkü dış etkenlere bağlı inşaa edilen deer duygusu insanı yıkıma uğratır.

Her duygu sağlam özgüven üzerine inşa edilir. Özgüven evin iskeleti gibidir iskelet sağlam olmadıkça evin içini nekadar dizayn edersen et en ufak bir sarsıntıda yıkılacaktır .

Dıger hersey bu sağlam duygu üzerine kurulur.

HATALAR

Hata yapmak özgüveninizi sarsar çoğu zaman, hatalardan ders çıkarıp daha sağlam ilerlemeyi öğrenir özgüveni sağlam insan. Bir bebeği düşünün ilk yürümeye başladığında nekadar yanlış adımlar attı düştü ilkinde ikinci denemesinde başaramadı, destek aldı ama sonunda başardı ve koşmaya başladı .

Yapılan hatalar çoğu zaman kişinin kendine olan inancını sarsar, kendinize hata yapma payı bırakmalıyız .

Özgüven arttıkça layık olduğunuza inandığınız şeyler artar, sürekli bazı şeylere layık olmadığınızı tekrarlıyorsanız , başkalarının söyledikleri değer ölçünüzü belirliyorsa, değer algınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir .

20 Ocak Pazar saat 15:00 te  4 modülden oluşan  ‘Değerlilik ve yeterlilik duygusu’ nu yükseltmeye yönelik farkındalık çalışmaları ve kişinin kendi öz değerinin farkına varmasına yönelik pratik çalışmalar yapacağımız eğitimde  Değer duygusu yüksek bir hayat için neler mümkün hepsini konuşuyor olacağız.

Gönül Sonzamancı