Üyemiz Olun

AFFET VE ÖZGÜRLEŞ | BURSA KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMLERİ

Nefret, öfke, kırgınlık insanı prangalayan , adım atmasını engelleyen duygu halleri,neden nefret, niçin kırgınlık, neden bu öfke ne faydası var? Hiç sordunmu kendine .!!!  Ancak var.!!! Ne yapmalıyızki bu duygularımızı aşalım.??

      Özgür olmanın yolu affetmekten geçiyor. Nefret, öfke, kırgınlık v.s. olumsuz olan bu duygular bizim yaşamdan zevk almamızı ve insanların güzel, iyi taraflarını görmemize engel olur. Özde hiç kim-se iyi  yada kötü değildir. İyi, kötü kavramlarını biz koyarız. Kalbimizin terazisiyle, terazinin hangi kefesi ağırsa o yöne yöneliriz. Yaşam yolculuğunda çünkü insan gelişen bir varlık ve dünyaya gözünü açtığı andan, son nefesine kadar da böyle. İnsan bu yaşam yolculuğu esnasında yazlar, baharlar kadar karakış ve fırtınalarla karşı karşıya kalır. Büyümek için, böyle zaman  süreçlerinde nefreti, öfkeyi, kırgınlığı v.s. deneyimler.

Ancak şu bir gerçekki, bu duygu halleriyle deneyimlenen bir yaşam insanı mutsuzluk içinde yaşatır. Karanlıktadır. Oysaki AFFETMEK insanı derinleştirir, özgürleştirir, yaşamdan daha çok keyif alır hale getirir. Bu keyfi yakalamak elbette ki bir seçim.!!!  Evet… Evet… doğru duydunuz. AFFETMEK   kişinin kendi seçimidir. Birilerinin zorlamasıyla affetmek mümkün değildir.  Amaç; ise hafiflemek, özgürleşmektir, aksi takdirde sırtta yükler, ayaklarda prangalara bağlı bir yaşam süreci…!!!!  Peki neden insan kendisi için bu kadar önemli olan bir seçimi yapmakta zorlanır.?? Çünkü; Pek çok insan affetmeyi , kızdığı kişiyi haklı bulmak olarak algılar .

Oysaki AFFETMEK, O kişinin haklı olduğu anlamına gelmiyor. Yada AFFETMEK, o kişiyle tekrar konuşmak anlamına gelmiyor.  Yada AFFETMEK , ilişkiyi sürdürmek anlamına gelmiyor. İşte birçok insan affetmeyi bu sebeplerden dolayı gerçekleştiremiyor. Egosuna yenik düşerek sırtındaki yükleriyle, kendi kendine koyduğu kelepçelerle yaşam yolculuğunda bir  adım ileri iki adım geri sürecini yaşıyor.

      Affetmek tamamıyle kişinin kendini özgürleştirmesidir. Her türlü esaretten kurtulmasıdır. Ruhsal ve fiziksel manada , affedememe seçimi , insanın kendi kendini zehirlemesi gibidir .Ve ilerleyen zamanda kişinin fiziksel bedeninde hastalık oluşturabilecek bir durumdur.

      Hz. ALİ çok güzel söylemiş:   ‘’ SANA ZULMEDENİ AFFET, SANA KÜSENE GİT, SANA KÖTÜLÜK YAPANA İYİLİK YAP, ALEYHİNE DE OLSA HAKKI SÖYLE ‘’

      Tüm kainatın yeni bir döneme geçiş sürecinde , hepimizin, tüm insanların, bugüne kadar bilinçli yada bilinçsizce biriktirdiğimiz ÖZ’ümüze ait olmayan Öfke, Kızgınlık, Nefret, Kırgınlık duygularını serbet bırakarak ÖZGÜRLEŞMESİNE  Niyet ediyorum.!!!!!

 

     Sema Esen
     Yeni Yaşam Okulu Bursa Temsilcisi